Richard D. Anderegg



Preferred Name: 
Dick

Nickname/Call Sign:

Date of Birth: December 7, 1931

Highest Military Grade Held: Major General, O8

Hometown: Cincinnati, OH

Biography

Units Assigned

  • 7/1954 commissioned 2LT, Ellington AFB, TX
  • 5/1956 Received Pilot Wings, Reece AFB, TX
  • 27th Air Refueling Squadron, Bergstrom AFB, TX (KB-29P)
  • 1/1985 Released from active duty
  • 7/1958 121st Field Maintenance Squadron, Adjutant, Springfield, OH
  • 1/1960-10/1961 162nd Tactical Fighter Squadron
  • 10/1961-8/1962 Reactivated during the Berlin Crisis.
  • 8/1962 Rejoined Ohio Air National Guard
  • 1963-1973 Ohio ANG, Assistant flight commander, flight commander, instructor pilot, standardization and evaluation flight examiner, operations officer, and squadron commander (F-84, F-100)
  • 1/1973 Air operations officer, Headquarters Ohio National Guard.
  • 4/1973-6/1975 Air Force Reserve, Assistant reserve assistance officer to the Louisiana Wing, Civil Air Patrol
  • 6/1975-August 1976 HQ USAF, Mobilization augmentee to the deputy chief of staff for operations, plans and readiness, Directorate of Operations and Readiness
  • 1984-1986 20th Air Division, Aerospace Defense Command, Fort Lee Air Force Station, VA
  • 1/6/1986 Retired USAF

In December 1978, General Anderegg was named mobilization Assistant to the deputy chief of staff for operations at Tactical Air Command Headquarters. He assumed his present duties in May 1982.

Awards & Decorations

Presidential Unit Citation
Combat Readiness Medal
National Defense Service Medal
Air Force Longevity Service Award
Armed Forces Reserve Medal (with Hourglass Device)
Small Arms Expert Marksmanship Ribbon.

Flight Info

KB-29P
F-84
F-100

Military Education

  • 1969 Air Command and Staff College
  • 1971 Industrial College of the Armed Forces

Civilian Education

  • 1954 BS/Civil Engineering, University of Cincinnati
  • MBA Miami University, Oxford, Ohio
Biography

Biography

Units - Education - Awards - Flight Info

Units Assigned

  • 7/1954 commissioned 2LT, Ellington AFB, TX
  • 5/1956 Received Pilot Wings, Reece AFB, TX
  • 27th Air Refueling Squadron, Bergstrom AFB, TX (KB-29P)
  • 1/1985 Released from active duty
  • 7/1958 121st Field Maintenance Squadron, Adjutant, Springfield, OH
  • 1/1960-10/1961 162nd Tactical Fighter Squadron
  • 10/1961-8/1962 Reactivated during the Berlin Crisis.
  • 8/1962 Rejoined Ohio Air National Guard
  • 1963-1973 Ohio ANG, Assistant flight commander, flight commander, instructor pilot, standardization and evaluation flight examiner, operations officer, and squadron commander (F-84, F-100)
  • 1/1973 Air operations officer, Headquarters Ohio National Guard.
  • 4/1973-6/1975 Air Force Reserve, Assistant reserve assistance officer to the Louisiana Wing, Civil Air Patrol
  • 6/1975-August 1976 HQ USAF, Mobilization augmentee to the deputy chief of staff for operations, plans and readiness, Directorate of Operations and Readiness
  • 1984-1986 20th Air Division, Aerospace Defense Command, Fort Lee Air Force Station, VA
  • 1/6/1986 Retired USAF

In December 1978, General Anderegg was named mobilization Assistant to the deputy chief of staff for operations at Tactical Air Command Headquarters. He assumed his present duties in May 1982.

Awards & Decorations

Presidential Unit Citation
Combat Readiness Medal
National Defense Service Medal
Air Force Longevity Service Award
Armed Forces Reserve Medal (with Hourglass Device)
Small Arms Expert Marksmanship Ribbon.

Flight Info

KB-29P
F-84
F-100

Military Education

  • 1969 Air Command and Staff College
  • 1971 Industrial College of the Armed Forces

Civilian Education

  • 1954 BS/Civil Engineering, University of Cincinnati
  • MBA Miami University, Oxford, Ohio
Photos