Larry D. Fortner


 

Preferred Name: Larry D.

Nickname/Call Sign:

Date of Birth: January 1, 1937

Highest Military Grade Held: Major General

Hometown: St. Charles, VA

Biography

Major General Larry D. Fortner is executive director of the Joint Strategic Defense Planning Staff, Peterson Air Force Base, Colo.

General Fortner was born in 1937, in St. Charles, Va., and graduated from Pennington High School, Pennington Gap, Va., in 1955. He then entered the first class of the U.S. Air Force Academy, graduating with a bachelor’s degree in 1959. The general earned a master’s degree in systems management from the University of Southern California in 1972. He completed Squadron Officer School in 1965, Air Command and Staff College in 1971, and Air War College in 1976.

Upon graduation from the academy he was commissioned as a second lieutenant in the Air Force in June 1959. He attended primary pilot training at Bartow Air Base, Fla., where he flew T-34s and T-37s, and completed basic pilot training in September 1960 at Reese Air Force Base, Texas, flying T-33s. He then was assigned to Luke Air Force Base, Ariz., and later to Nellis Air Force Base, Nev., for F-100 combat crew training. In September 1961 General Fortner transferred to the 10th Tactical Fighter Squadron at Hahn Air Base, West Germany, as an F-100 pilot. He returned to the United States in October 1965 and was assigned to the 615th Tactical Fighter Squadron at England Air Force Base, La.

In July 1966 the general deployed with the 615th Tactical Fighter Squadron to Phan Rang Air Base, South Vietnam, where he flew 264 combat missions in F-100s. In July 1967 he reported to Edwards Air Force Base, Calif., as a flight test project officer in the Fighter Branch of the 6512th Test Squadron, Air Force Flight Test Center. His first test project was in the OV-10A Bronco at the Naval Test Center, Patuxent River, Md. He next participated in the testing of the Cessna A-37B at the company’s aircraft facility in Wichita, Kan.

From June 1969 to March 1970 General Fortner was assigned to the A-7D test program and then became project pilot for a series of spin tests of the T-37B. The general transferred to the A-X program for initial test planning in August 1970 and in November 1970 became project pilot for the initial flight of the OV-10 Pave Nail aircraft. He then was assigned as operations officer for the A-X Joint Task Force and helped select the A-10 as the Air Force’s close air support aircraft.

In August 1973 he was assigned to the Military Assistance Advisory Group, Taipei, Taiwan, as the F-104 adviser. He transferred to Taichung in May 1974 as the adviser to the Chinese Aero Industry Development Center, where he assisted the Republic of China air force in its F-5E co-production program and in establishing a flight test program for locally designed and produced aircraft.

The general returned to the United States in August 1975 to attend the Air War College. After graduating in June 1976, he was assigned to the F-15 program at Headquarters Air Force Systems Command, Andrews Air Force Base, Md. In June 1977 he became the director of flight management and operational plans in the Office of the Deputy Chief of Staff for Test and Evaluation there.

In November 1978 the general was assigned to the 96th Bombardment Wing, Dyess Air Force Base, Texas, as assistant deputy commander for operations. In August 1979 he became deputy commander for operations. He was assigned as vice commander of the 93rd Bombardment Wing, Castle Air Force Base, Calif., in June 1980. General Fortner served as commander of the 410th Bombardment Wing, K.I. Sawyer Air Force Base, Mich., from April 1982 to June 1983. He then transferred to Barksdale Air Force Base, La., as commander of the 2nd Bombardment Wing. In May 1984 he became commander of the 42nd Air Division, Blytheville Air Force Base, Ark. The general was assigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., in November 1986 as deputy inspector general. He then became deputy commander of the 6th Allied Tactical Air Force, Izmir, Turkey, in June 1987. He assumed his present position in November 1989.

The general is a command pilot with more than 5,700 flying hours in more than 35 different aircraft.  The general is a member of the Society of Experimental Test Pilots.

He was promoted to major general July 1, 1987, with same date of rank.

source: http://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/107089/major-general-larry-d-fortner/

Units Assigned

  • 1959 Commissioned 2nd Lt
  • 1959-9/1960 Primary Pilot Training, Barstow AB, FL (T-34, T-37)
  • 1960 Basic Pilot Training, Reese AFB, TX (T-33)
  • 1960-9/1961 F-100 Combat CrewTraining, Luke AFB, AZ/Nellis AFB, NV (F-100)
  • 9/1961-10/1965 10th Tactical Fighter Squadron, Hahn Air Base, West Germany (F-100)
  • 10/1965-7/1966 615th Tactical Fighter Squadron, England Air Force Base, LA
  • 7/1966 615th Tactical Fighter Squadron, Phan Rang AB, South Vietnam (F-100)
  • 7/1967-6/1969 6512th Test Squadron, Air Force Flight Test Center, Flight Test Project Officer, Edwards Air Force Base, CA
  • Test project OV-10A Bronco at the Naval Test Center, Patuxent River, MD/ A-37B Wichita, KN
  • 6/1969-3/1970 A-7D test program / T-37B Test Program
  • 8/1970-11/1970 A-X program for initial test planning
  • 1/1970-8/1973project pilot for the initial flight of the OV-10 Pave Nail/Operations officer/-X Joint Task Force
  • 8/ 1973-5/1974 he was assigned to the Military Assistance Advisory Group, Taipei, Taiwan (F-104)
  • 5/1974-8/1975 Adviser to the Chinese Aero Industry Development Center
  • 8/1975-6/1976 Air War College.
  • 6/19766/1977 Headquarters Air Force Systems Command, Andrews AFB, MD (F-15)
  • 6/1977-11/1978 Director of flight management and operational plans, Office of the Deputy Chief of Staff for Test and Evaluation
  • 11/1978-8/1979 96th Bombardment Wing, Assistant deputy commander for operations Dyess AFB, TX
  • 8/1979-6/1980 96th Bombardment Wing, Deputy commander for operations Dyess AFB, TX
  • 6/1980-4/1982 93rd Bombardment Wing,Vice Commander Castle Air Force Base, CA
  • 4/1982-6/1983 410th Bombardment Wing, Commander, K.I. Sawyer Air Force Base, MI
  • 6/1983-5/1984 2nd Bombardment Wing, Commander, Air Force Base, LA
  • 5/1984-11/1986 42nd Air Division, Commander, Blytheville Air Force Base, AR
  • 11/1986-6/1987 Headquarters U.S. Air Force, Deputy Inspector General, Washington, DC
  • 6/1987-11/1989  Allied Tactical Air Force, Izmir, Turkey
  • 11/1989-9/1992 Executive director of the Joint Strategic Defense Planning Staff, Peterson Air Force Base, CO
  • 9/1/1992 Retired from USAF

Awards & Decorations

 Distinguished Service Medal
 Legion of Merit
 Distinguished Flying Cross
 Meritorious Service Medal
 Air Medal (with 15 OakLeaf Clusters)
 Air Force Commendation Medal

Flight Info

T-33
T-34
T-37
F-100
A-37B
A-7D
T-37B
A-X
F-104
F-15

Command Pilot – 5700 hours
Member of the Society of Experimental Test Pilots

Military Education

1965 Squadron Officer School
1971 Air Command and Staff College
1976 Air War College

Civilian Education

1955 Pennington HS, Pennington Gap, VA
1959 BS, Air Force Academy
1972  MS/Systems Management, University of Southern California

Biography

Biography

Major General Larry D. Fortner is executive director of the Joint Strategic Defense Planning Staff, Peterson Air Force Base, Colo.

General Fortner was born in 1937, in St. Charles, Va., and graduated from Pennington High School, Pennington Gap, Va., in 1955. He then entered the first class of the U.S. Air Force Academy, graduating with a bachelor’s degree in 1959. The general earned a master’s degree in systems management from the University of Southern California in 1972. He completed Squadron Officer School in 1965, Air Command and Staff College in 1971, and Air War College in 1976.

Upon graduation from the academy he was commissioned as a second lieutenant in the Air Force in June 1959. He attended primary pilot training at Bartow Air Base, Fla., where he flew T-34s and T-37s, and completed basic pilot training in September 1960 at Reese Air Force Base, Texas, flying T-33s. He then was assigned to Luke Air Force Base, Ariz., and later to Nellis Air Force Base, Nev., for F-100 combat crew training. In September 1961 General Fortner transferred to the 10th Tactical Fighter Squadron at Hahn Air Base, West Germany, as an F-100 pilot. He returned to the United States in October 1965 and was assigned to the 615th Tactical Fighter Squadron at England Air Force Base, La.

In July 1966 the general deployed with the 615th Tactical Fighter Squadron to Phan Rang Air Base, South Vietnam, where he flew 264 combat missions in F-100s. In July 1967 he reported to Edwards Air Force Base, Calif., as a flight test project officer in the Fighter Branch of the 6512th Test Squadron, Air Force Flight Test Center. His first test project was in the OV-10A Bronco at the Naval Test Center, Patuxent River, Md. He next participated in the testing of the Cessna A-37B at the company’s aircraft facility in Wichita, Kan.

From June 1969 to March 1970 General Fortner was assigned to the A-7D test program and then became project pilot for a series of spin tests of the T-37B. The general transferred to the A-X program for initial test planning in August 1970 and in November 1970 became project pilot for the initial flight of the OV-10 Pave Nail aircraft. He then was assigned as operations officer for the A-X Joint Task Force and helped select the A-10 as the Air Force’s close air support aircraft.

In August 1973 he was assigned to the Military Assistance Advisory Group, Taipei, Taiwan, as the F-104 adviser. He transferred to Taichung in May 1974 as the adviser to the Chinese Aero Industry Development Center, where he assisted the Republic of China air force in its F-5E co-production program and in establishing a flight test program for locally designed and produced aircraft.

The general returned to the United States in August 1975 to attend the Air War College. After graduating in June 1976, he was assigned to the F-15 program at Headquarters Air Force Systems Command, Andrews Air Force Base, Md. In June 1977 he became the director of flight management and operational plans in the Office of the Deputy Chief of Staff for Test and Evaluation there.

In November 1978 the general was assigned to the 96th Bombardment Wing, Dyess Air Force Base, Texas, as assistant deputy commander for operations. In August 1979 he became deputy commander for operations. He was assigned as vice commander of the 93rd Bombardment Wing, Castle Air Force Base, Calif., in June 1980. General Fortner served as commander of the 410th Bombardment Wing, K.I. Sawyer Air Force Base, Mich., from April 1982 to June 1983. He then transferred to Barksdale Air Force Base, La., as commander of the 2nd Bombardment Wing. In May 1984 he became commander of the 42nd Air Division, Blytheville Air Force Base, Ark. The general was assigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., in November 1986 as deputy inspector general. He then became deputy commander of the 6th Allied Tactical Air Force, Izmir, Turkey, in June 1987. He assumed his present position in November 1989.

The general is a command pilot with more than 5,700 flying hours in more than 35 different aircraft.  The general is a member of the Society of Experimental Test Pilots.

He was promoted to major general July 1, 1987, with same date of rank.

source: http://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/107089/major-general-larry-d-fortner/

Units - Education - Awards - Flight Info

Units Assigned

  • 1959 Commissioned 2nd Lt
  • 1959-9/1960 Primary Pilot Training, Barstow AB, FL (T-34, T-37)
  • 1960 Basic Pilot Training, Reese AFB, TX (T-33)
  • 1960-9/1961 F-100 Combat CrewTraining, Luke AFB, AZ/Nellis AFB, NV (F-100)
  • 9/1961-10/1965 10th Tactical Fighter Squadron, Hahn Air Base, West Germany (F-100)
  • 10/1965-7/1966 615th Tactical Fighter Squadron, England Air Force Base, LA
  • 7/1966 615th Tactical Fighter Squadron, Phan Rang AB, South Vietnam (F-100)
  • 7/1967-6/1969 6512th Test Squadron, Air Force Flight Test Center, Flight Test Project Officer, Edwards Air Force Base, CA
  • Test project OV-10A Bronco at the Naval Test Center, Patuxent River, MD/ A-37B Wichita, KN
  • 6/1969-3/1970 A-7D test program / T-37B Test Program
  • 8/1970-11/1970 A-X program for initial test planning
  • 1/1970-8/1973project pilot for the initial flight of the OV-10 Pave Nail/Operations officer/-X Joint Task Force
  • 8/ 1973-5/1974 he was assigned to the Military Assistance Advisory Group, Taipei, Taiwan (F-104)
  • 5/1974-8/1975 Adviser to the Chinese Aero Industry Development Center
  • 8/1975-6/1976 Air War College.
  • 6/19766/1977 Headquarters Air Force Systems Command, Andrews AFB, MD (F-15)
  • 6/1977-11/1978 Director of flight management and operational plans, Office of the Deputy Chief of Staff for Test and Evaluation
  • 11/1978-8/1979 96th Bombardment Wing, Assistant deputy commander for operations Dyess AFB, TX
  • 8/1979-6/1980 96th Bombardment Wing, Deputy commander for operations Dyess AFB, TX
  • 6/1980-4/1982 93rd Bombardment Wing,Vice Commander Castle Air Force Base, CA
  • 4/1982-6/1983 410th Bombardment Wing, Commander, K.I. Sawyer Air Force Base, MI
  • 6/1983-5/1984 2nd Bombardment Wing, Commander, Air Force Base, LA
  • 5/1984-11/1986 42nd Air Division, Commander, Blytheville Air Force Base, AR
  • 11/1986-6/1987 Headquarters U.S. Air Force, Deputy Inspector General, Washington, DC
  • 6/1987-11/1989  Allied Tactical Air Force, Izmir, Turkey
  • 11/1989-9/1992 Executive director of the Joint Strategic Defense Planning Staff, Peterson Air Force Base, CO
  • 9/1/1992 Retired from USAF

Awards & Decorations

 Distinguished Service Medal
 Legion of Merit
 Distinguished Flying Cross
 Meritorious Service Medal
 Air Medal (with 15 OakLeaf Clusters)
 Air Force Commendation Medal

Flight Info

T-33
T-34
T-37
F-100
A-37B
A-7D
T-37B
A-X
F-104
F-15

Command Pilot – 5700 hours
Member of the Society of Experimental Test Pilots

Military Education

1965 Squadron Officer School
1971 Air Command and Staff College
1976 Air War College

Civilian Education

1955 Pennington HS, Pennington Gap, VA
1959 BS, Air Force Academy
1972  MS/Systems Management, University of Southern California

Images