Travis E. Harrell



Preferred Name: 
Travis

Nickname/Call Sign: Mallard

Date of Birth: July 15, 1942

Highest Military Grade Held: Brigadier General

Hometown: Amite, LA

Biography

Brigadier General Travis E. Harrell is a command director for the North American Aerospace Defense Command, Cheyenne Mountain Air Station, Colo. As CINCNORAD’S personal representative for real-time operations within the command, he is responsible for providing assessments of missile, space, and air defense events to the U.S. and Canadian National Command authorities.
The general was born in Amite, La., and graduated from De Queen (Ark.) High School in 1960. He was commissioned through the Reserve Officer Training Corps program in 1964 at the University of Arkansas and completed pilot training in 1965.
During his career, the general has commanded a tactical fighter squadron, tactical fighter training wing, flying training wing, and air division. His staff assignments include serving as an operations analyst and project officer on the Supreme Allied Commander Atlantic staff, as chief, munitions planning division, and chief, tactical forces division in the Air Staff, and as assistant chief of staff for plans and policy at Headquarters United Kingdom Air Forces. He is a command pilot, having flown more than 3,800 hours, including more than 600 combat hours.
(source: https://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/106825/brigadier-general-travis-e-harrell/)

Units Assigned

  • 10/1964-11/1965 Pilot training, Laughlin AFB, TX
  • 11/1965-6/1966  F-100 combat crew training school, Luke AFB, AZ (F-100)
  • 6/1966-12/1966 F-104 training, George AFB, CA (F-104)
  • 12/1966-9/1967 F-104 pilot, 435th Tactical Fighter Squadron, Udorn Royal Thai AFB, Thailand
  • 9/1967-12/1967 0-1 Birddog pilot; forward air controller, 19th Tactical Air Support Squadron, Vung Tau Air Base, South Vietnam (O-1)
  • 12/1967-6/1970 77th Tactical Fighter Squadron, RAFS, Wethersfield, England
  • 6/1970-6/1972 Air Force Institute of Technology postgraduate education program, Florida Technological University
  • 6/1972-4/1975 Operations analyst and project officer, operations analysis and evaluation branch, Supreme Allied Commander Atlantic, NATO, Norfolk, VA
  • 4/1975-1/1976, F-4 flight commander, 34th Tactical Fighter Squadron, 388th Tactical Fighter Wing, Korat Royal Thai Air Force Base, Thailand (F-4)
  • 1/1976-8/1978 Assistant operations officer, 388th Tactical Fighter Wing, Hill AFB, UT
  • 8/1978-6/1979 Air Command and Staff College, Maxwell AFB, AL
  • 6/1979-7/1982 F-4 instructor pilot and operations officer, 307th Tactical Fighter Squadron; chief of standardization and evaluation, 31st Tactical Fighter Wing; commander, 309th Tactical Fighter Squadron, Homestead Air Force Base, FL (F-4)
  • 7/1982-6/1983 National War College, Fort Lesley J. McNair, Washington, DC
  • 6/1983-7/1985 Chief, munitions planning division, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations; chief, tactical forces division, Headquarters USAF, Washington, DC
  • 7/1985-12/1987 Vice commander; wing commander, 406th Tactical Fighter Training Wing, Zaragoza AB, Spain
  • 12/1987-8/1989 Commander, 80th Flying Training Wing, Sheppard AFB, TX
  • 8/1989-7/1991 Commander, 833rd Air Division, Holloman AFB, NM
  • 7/1991-3/1994 Assistant chief of staff for plans and policy, Headquarters United Kingdom Air Forces, Royal Air Force Station High Wycombe, England
  • 3/1994-3/1995 Command director, NORAD, Cheyenne Mountain Air Station, CO
  • 3/1/1995 Retired USAF

Awards & Decorations

 Legion of Merit (with 2 Oak Leaf Clusters)
 Distinguished Flying Cross
 Meritorious Service Medal (with 2 Oak Leaf Clusters)
 Air Medal (with 10 Oak Leaf Clusters)
 Air Force Commendation Medal
Spanish Air Force Cross of Aeronautical Merit

Flight Info

0-1
T/CT-39
F-4A
F-16A/C
T-38
F-15A/B
F-100
Rating: Command pilot
Flight hours: 3,800+

Military Education

  • 1979 Air Command and Staff College
  • 1983 National War College

Civilian Education

  • 1964 BS/Education, University of Arkansas
  • 1972 MBA, Florida Technological University
Biography

Biography

Brigadier General Travis E. Harrell is a command director for the North American Aerospace Defense Command, Cheyenne Mountain Air Station, Colo. As CINCNORAD’S personal representative for real-time operations within the command, he is responsible for providing assessments of missile, space, and air defense events to the U.S. and Canadian National Command authorities.
The general was born in Amite, La., and graduated from De Queen (Ark.) High School in 1960. He was commissioned through the Reserve Officer Training Corps program in 1964 at the University of Arkansas and completed pilot training in 1965.
During his career, the general has commanded a tactical fighter squadron, tactical fighter training wing, flying training wing, and air division. His staff assignments include serving as an operations analyst and project officer on the Supreme Allied Commander Atlantic staff, as chief, munitions planning division, and chief, tactical forces division in the Air Staff, and as assistant chief of staff for plans and policy at Headquarters United Kingdom Air Forces. He is a command pilot, having flown more than 3,800 hours, including more than 600 combat hours.
(source: https://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/106825/brigadier-general-travis-e-harrell/)

Units - Education - Awards - Flight Info

Units Assigned

  • 10/1964-11/1965 Pilot training, Laughlin AFB, TX
  • 11/1965-6/1966  F-100 combat crew training school, Luke AFB, AZ (F-100)
  • 6/1966-12/1966 F-104 training, George AFB, CA (F-104)
  • 12/1966-9/1967 F-104 pilot, 435th Tactical Fighter Squadron, Udorn Royal Thai AFB, Thailand
  • 9/1967-12/1967 0-1 Birddog pilot; forward air controller, 19th Tactical Air Support Squadron, Vung Tau Air Base, South Vietnam (O-1)
  • 12/1967-6/1970 77th Tactical Fighter Squadron, RAFS, Wethersfield, England
  • 6/1970-6/1972 Air Force Institute of Technology postgraduate education program, Florida Technological University
  • 6/1972-4/1975 Operations analyst and project officer, operations analysis and evaluation branch, Supreme Allied Commander Atlantic, NATO, Norfolk, VA
  • 4/1975-1/1976, F-4 flight commander, 34th Tactical Fighter Squadron, 388th Tactical Fighter Wing, Korat Royal Thai Air Force Base, Thailand (F-4)
  • 1/1976-8/1978 Assistant operations officer, 388th Tactical Fighter Wing, Hill AFB, UT
  • 8/1978-6/1979 Air Command and Staff College, Maxwell AFB, AL
  • 6/1979-7/1982 F-4 instructor pilot and operations officer, 307th Tactical Fighter Squadron; chief of standardization and evaluation, 31st Tactical Fighter Wing; commander, 309th Tactical Fighter Squadron, Homestead Air Force Base, FL (F-4)
  • 7/1982-6/1983 National War College, Fort Lesley J. McNair, Washington, DC
  • 6/1983-7/1985 Chief, munitions planning division, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations; chief, tactical forces division, Headquarters USAF, Washington, DC
  • 7/1985-12/1987 Vice commander; wing commander, 406th Tactical Fighter Training Wing, Zaragoza AB, Spain
  • 12/1987-8/1989 Commander, 80th Flying Training Wing, Sheppard AFB, TX
  • 8/1989-7/1991 Commander, 833rd Air Division, Holloman AFB, NM
  • 7/1991-3/1994 Assistant chief of staff for plans and policy, Headquarters United Kingdom Air Forces, Royal Air Force Station High Wycombe, England
  • 3/1994-3/1995 Command director, NORAD, Cheyenne Mountain Air Station, CO
  • 3/1/1995 Retired USAF

Awards & Decorations

 Legion of Merit (with 2 Oak Leaf Clusters)
 Distinguished Flying Cross
 Meritorious Service Medal (with 2 Oak Leaf Clusters)
 Air Medal (with 10 Oak Leaf Clusters)
 Air Force Commendation Medal
Spanish Air Force Cross of Aeronautical Merit

Flight Info

0-1
T/CT-39
F-4A
F-16A/C
T-38
F-15A/B
F-100
Rating: Command pilot
Flight hours: 3,800+

Military Education

  • 1979 Air Command and Staff College
  • 1983 National War College

Civilian Education

  • 1964 BS/Education, University of Arkansas
  • 1972 MBA, Florida Technological University
Photos
Scroll to Top