Walter C. Hersman


Preferred Name: Walt

Nickname/Call Sign:

Date of Birth: April 25, 1939

Highest Military Grade Held: Brigadier General

Hometown: Charleston, WV

Biography

Brigadier General Walter C. Hersman is assistant deputy director for command support and plans, Defense Intelligence Agency, Washington, D.C.

General Hersman was born in 1939, in Charleston, W.Va., and graduated from high school in Spencer, W.Va., in 1957. He earned a bachelor of science degree in electrical engineering from Rutgers University in 1961 and a master’s degree in business administration from Auburn University in 1972. The general completed Air Force Test Pilot School In 1969, Air Command and Staff College in 1972, and Air War College in 1978.

The general received his commission in June 1961 as a distinguished graduate of the Air Force Reserve Officer Training Corps program. He then attended undergraduate pilot training at Craig Air Force Base, Ala., and completed F-100 combat crew training at Luke Air Force Base, Ariz., in June 1963.

His first operational assignment was with the 55th Tactical Fighter Squadron, Royal Air Force Station Wethersfield, England, flying F-100s. In June 1966 he volunteered for a direct assignment to Southeast Asia and logged more than 300 combat missions flying F-100s with the 531st Tactical Fighter Squadron, Bien Hoa Air Base, Republic of Vietnam. In June 1967 he was assigned as an instructor pilot with the 524th Tactical Fighter Squadron, Cannon Air Force Base, N.M. Then he again deployed to Southeast Asia as a member of the 355th Tactical Fighter Squadron, Phu Cat Air Base, Republic of Vietnam.

General Hersman was selected for Air Force Test Pilot School in June 1968. After graduating in June 1969, he was assigned as an experimental test pilot at Edwards Air Force Base, Calif. During this assignment, he attended Air Command and Staff College.

In June 1974 he began preparation for an air attache assignment in Jordan, studying Arabic at the Defense Language Institute in Monterey, Calif. He served as the U.S. air attache to Jordan from 1975 to 1977.

From August 1977 to June 1978 General Hersman attended Air War College, where he was named a distinguished graduate. He then was assigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., as chief of the Middle East and Africa Division, Directorate of Plans. From November 1979 to April 1980 he was assigned to a special Iran working group with the Joint Chiefs of Staff. In May 1980 he was selected to head the Political-Military Division of the Washington element of the Rapid Deployment Joint Task Force.

In 1981 General Hersman was assigned to the 50th Tactical Fighter Wing at Hahn Air Base, West Germany, participating in the conversion of the wing from the F-4E to the F-16. While at Hahn, he was the assistant deputy commander for operations, the deputy commander for operations and the vice wing commander.

In June 1984 he became the vice wing commander of the 81st Tactical Fighter Wing, Royal Air Force Station Bentwaters, England. From July to October 1985 General Hersman was commander of the 601st Tactical Control Wing, Sembach Air Base, West Germany. General Hersman then was assigned as commander of the 401st Tactical Fighter Wing at Torrejon Air Base, Spain. After two years at Torrejon, he was assigned as chief, Operations and Plans Division, Air Directorate, National Guard Bureau, Washington, D.C. He assumed his present position in April 1988.

The general is a command pilot with more than 3,500 hours in more than 25 different aircraft types, including F-100s, F-104s, F-105s, F-4s, A-10s, and F-16s. His military decorations and awards include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Purple Heart, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Medal with 16 oak leaf clusters, Joint Service Commendation Medal and Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster.

He was promoted to brigadier general July 1, 1988, with same date of rank and retired from the USAF on October 1, 1991.

 

(source: https://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/106742/brigadier-general-walter-c-hersman/)

Units Assigned

  • 6/1961 Distinguished graduate, Air Force Reserve Officer Training Corps
  • 1962 UPT Craig Air Force Base, AL
  • 6/1963 F-100 combat crew training, Luke AFB, AZ (F-100)
  • 1963-1966 55th Tactical Fighter Squadron, Royal Air Force Station Wethersfield, England (F-100)
  • 6/1966 531st Tactical Fighter Squadron, Bien Hoa Air Base, Republic of Vietnam (F-100, 300 missions) June
  • 6/1967 524th Tactical Fighter Squadron, IP, Cannon AFB, NM
  • 1967 355th Tactical Fighter Squadron, Phu Cat AB, Republic of Vietnam.
  • 6/1968-6/1969 Air Force Test Pilot School in June 1968
  • 6/1969 experimental test pilot at Edwards AFB, CA,
    Air Command and Staff College
  • 6/1974 Studied for assignment as Air Attache to Jordan
  • 1975-1977U.S. Air attache to Jordan
  • 8/1977-6/1978 Air War College (Distinguished graduate)
  • 6/1978-11/1979 Headquarters U.S. Air Force, Chief of the Middle East and Africa Division, Directorate of Plans. Washington, DC
  • 11/1979-4/1980 Special Iran working group with the Joint Chiefs of Staff
  • 5/1980 Selected to head the Political-Military Division of the Washington element of the Rapid Deployment Joint Task Force.
  • 1981 50th Tactical Fighter Wing, assistant deputy commander for operations, the deputy commander for operations and the vice wing commander, Hahn AB, West Germany
  • 6/1984 81st Tactical Fighter Wing, vice wing commander, RAFS Bentwaters, England
  • 7/1985-10/1985 601st Tactical Control Wing, commander, Sembach AB, West Germany
  • 1985-1987 401st Tactical Fighter Wing, commander Torrejon AB, Spain
  • 1987-4/1988 National Guard Bureau, Chief Operations and Plans Division, Air Directorate, Washington, DC
  • 4/1988-10/1991 Defense Intelligence Agency, assistant deputy director for command support and plans, Washington, DC
  • 10/1991 Retired USAF

Awards & Decorations

Legion of Merit
Distinguished Flying Cross (with Oak Leaf Cluster)
Purple Heart
 Defense Meritorious Service Medal
Meritorious Service Medal (with Oak Leaf Cluster)
Air Medal (with 16 Oak Leaf Clusters)
Joint Service Commendation Medal
Air Force Commendation Medal (with Oak Leaf Cluster)

Flight Info

F-100
F-104
F-105
F-4
A-10
F-16

Command Pilot
Flight Hours: 3500+

Military Education

  • 1969 Air Force Test Pilot School
  • 1972 Air Command and Staff College
  • 1978 Air War College

Civilian Education

  • 1961 BS/Electrical Engineering, Rutgers University
  • 1972 MBA, Auburn University
Biography

Biography

Brigadier General Walter C. Hersman is assistant deputy director for command support and plans, Defense Intelligence Agency, Washington, D.C.

General Hersman was born in 1939, in Charleston, W.Va., and graduated from high school in Spencer, W.Va., in 1957. He earned a bachelor of science degree in electrical engineering from Rutgers University in 1961 and a master’s degree in business administration from Auburn University in 1972. The general completed Air Force Test Pilot School In 1969, Air Command and Staff College in 1972, and Air War College in 1978.

The general received his commission in June 1961 as a distinguished graduate of the Air Force Reserve Officer Training Corps program. He then attended undergraduate pilot training at Craig Air Force Base, Ala., and completed F-100 combat crew training at Luke Air Force Base, Ariz., in June 1963.

His first operational assignment was with the 55th Tactical Fighter Squadron, Royal Air Force Station Wethersfield, England, flying F-100s. In June 1966 he volunteered for a direct assignment to Southeast Asia and logged more than 300 combat missions flying F-100s with the 531st Tactical Fighter Squadron, Bien Hoa Air Base, Republic of Vietnam. In June 1967 he was assigned as an instructor pilot with the 524th Tactical Fighter Squadron, Cannon Air Force Base, N.M. Then he again deployed to Southeast Asia as a member of the 355th Tactical Fighter Squadron, Phu Cat Air Base, Republic of Vietnam.

General Hersman was selected for Air Force Test Pilot School in June 1968. After graduating in June 1969, he was assigned as an experimental test pilot at Edwards Air Force Base, Calif. During this assignment, he attended Air Command and Staff College.

In June 1974 he began preparation for an air attache assignment in Jordan, studying Arabic at the Defense Language Institute in Monterey, Calif. He served as the U.S. air attache to Jordan from 1975 to 1977.

From August 1977 to June 1978 General Hersman attended Air War College, where he was named a distinguished graduate. He then was assigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., as chief of the Middle East and Africa Division, Directorate of Plans. From November 1979 to April 1980 he was assigned to a special Iran working group with the Joint Chiefs of Staff. In May 1980 he was selected to head the Political-Military Division of the Washington element of the Rapid Deployment Joint Task Force.

In 1981 General Hersman was assigned to the 50th Tactical Fighter Wing at Hahn Air Base, West Germany, participating in the conversion of the wing from the F-4E to the F-16. While at Hahn, he was the assistant deputy commander for operations, the deputy commander for operations and the vice wing commander.

In June 1984 he became the vice wing commander of the 81st Tactical Fighter Wing, Royal Air Force Station Bentwaters, England. From July to October 1985 General Hersman was commander of the 601st Tactical Control Wing, Sembach Air Base, West Germany. General Hersman then was assigned as commander of the 401st Tactical Fighter Wing at Torrejon Air Base, Spain. After two years at Torrejon, he was assigned as chief, Operations and Plans Division, Air Directorate, National Guard Bureau, Washington, D.C. He assumed his present position in April 1988.

The general is a command pilot with more than 3,500 hours in more than 25 different aircraft types, including F-100s, F-104s, F-105s, F-4s, A-10s, and F-16s. His military decorations and awards include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Purple Heart, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Medal with 16 oak leaf clusters, Joint Service Commendation Medal and Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster.

He was promoted to brigadier general July 1, 1988, with same date of rank and retired from the USAF on October 1, 1991.

 

(source: https://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/106742/brigadier-general-walter-c-hersman/)

Units - Education - Awards - Flight Info

Units Assigned

  • 6/1961 Distinguished graduate, Air Force Reserve Officer Training Corps
  • 1962 UPT Craig Air Force Base, AL
  • 6/1963 F-100 combat crew training, Luke AFB, AZ (F-100)
  • 1963-1966 55th Tactical Fighter Squadron, Royal Air Force Station Wethersfield, England (F-100)
  • 6/1966 531st Tactical Fighter Squadron, Bien Hoa Air Base, Republic of Vietnam (F-100, 300 missions) June
  • 6/1967 524th Tactical Fighter Squadron, IP, Cannon AFB, NM
  • 1967 355th Tactical Fighter Squadron, Phu Cat AB, Republic of Vietnam.
  • 6/1968-6/1969 Air Force Test Pilot School in June 1968
  • 6/1969 experimental test pilot at Edwards AFB, CA,
    Air Command and Staff College
  • 6/1974 Studied for assignment as Air Attache to Jordan
  • 1975-1977U.S. Air attache to Jordan
  • 8/1977-6/1978 Air War College (Distinguished graduate)
  • 6/1978-11/1979 Headquarters U.S. Air Force, Chief of the Middle East and Africa Division, Directorate of Plans. Washington, DC
  • 11/1979-4/1980 Special Iran working group with the Joint Chiefs of Staff
  • 5/1980 Selected to head the Political-Military Division of the Washington element of the Rapid Deployment Joint Task Force.
  • 1981 50th Tactical Fighter Wing, assistant deputy commander for operations, the deputy commander for operations and the vice wing commander, Hahn AB, West Germany
  • 6/1984 81st Tactical Fighter Wing, vice wing commander, RAFS Bentwaters, England
  • 7/1985-10/1985 601st Tactical Control Wing, commander, Sembach AB, West Germany
  • 1985-1987 401st Tactical Fighter Wing, commander Torrejon AB, Spain
  • 1987-4/1988 National Guard Bureau, Chief Operations and Plans Division, Air Directorate, Washington, DC
  • 4/1988-10/1991 Defense Intelligence Agency, assistant deputy director for command support and plans, Washington, DC
  • 10/1991 Retired USAF

Awards & Decorations

Legion of Merit
Distinguished Flying Cross (with Oak Leaf Cluster)
Purple Heart
 Defense Meritorious Service Medal
Meritorious Service Medal (with Oak Leaf Cluster)
Air Medal (with 16 Oak Leaf Clusters)
Joint Service Commendation Medal
Air Force Commendation Medal (with Oak Leaf Cluster)

Flight Info

F-100
F-104
F-105
F-4
A-10
F-16

Command Pilot
Flight Hours: 3500+

Military Education

  • 1969 Air Force Test Pilot School
  • 1972 Air Command and Staff College
  • 1978 Air War College

Civilian Education

  • 1961 BS/Electrical Engineering, Rutgers University
  • 1972 MBA, Auburn University
Photos