Waymond C. Nutt



Preferred Name: 
Waymond

Nickname/Call Sign:

Date of Birth: June 21, 1929

Highest Military Grade Held: Major General

Hometown: Bertram, TX

Biography

Before retiring from the USAF in 1985, Major General Waymond C. Nutt was commander of the San Antonio Air Logistics Center, Air Force Logistics Command, Kelly Air Force Base, Texas. He commanded and directed the activities of military and civilian personnel responsible for system support of 16 U.S. Air Force aircraft ranging in size from 0-2s to C-5s; and the entire Air Force inventory of reciprocating engines, and jet engines for C-5s, C-130s, A-10s, F-5s, F-15s and F-16s. He also oversaw more than 100 other property classes, including special weapons, aerospace fuels, chemicals, ground equipment, life support equipment and precision measuring equipment.
General Nutt was born in 1929, in Bertram, Texas. He graduated from Briggs (Texas) High School in 1946 and from Texas A&M University in 1951 with a bachelor of science degree in agricultural education. He completed Squadron Officer School at Maxwell Air Force Base, Ala., in 1955; Armed Forces Staff College at Norfolk, Va., in 1966; and Industrial College of the Armed Forces at Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C., in 1972.
He was commissioned a second lieutenant in the U.S. Air Force in June 1951. Upon completion of pilot training in September 1952, General Nutt was assigned to the 4th Tactical Fighter Wing in South Korea. While there he flew 63 combat sorties in F-86s and destroyed one MiG-15.
In November 1953 he was assigned to Nellis Air Force Base, Nev., as an instructor pilot for F-86s and F-100s. From February 1956 to October 1957, he was an exchange officer with the U.S. Navy at Kingsville, Texas, flying the T-2V fighter trainer. The general then returned to his instructor pilot duties at Nellis Air Force Base. He served at Wheelus Air Base, Libya, from July 1959 to July 1962, as weapons liaison officer with the 48th Tactical Fighter Wing.
In August 1962 General Nutt returned to Nellis Air Force Base as operations officer and commander of an F-105 squadron. After graduating from the Armed Forces Staff College in June 1966, he was assigned to the Operational Test and Evaluation Division, Directorate of Operations, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. He was extensively involved in the operational testing and development of A-37s for use in Southeast Asia.
From September 1969 to November 1970, General Nutt saw combat with the 333rd Tactical Fighter Squadron, Takhli Royal Thai Air Force Base, Thailand, serving as squadron commander and later as deputy commander for operations with the 355th Tactical Fighter Wing. While at Takhli he flew 156 combat missions in F-105s.
In January 1971 General Nutt was assigned to the 4453rd Combat Crew Training Wing, later designated the 355th Tactical Fighter Wing, Davis-Monthan Air Force Base, Ariz., as deputy commander for operations and later as vice commander. He was assigned in June 1973 as vice commander of the 23rd Tactical Fighter Wing, England Air Force Base, La., and took command of the wing in November 1973.
General Nutt was assigned to Headquarters Tactical Air Command, Langley Air Force Base, Va., in July 1975 as assistant deputy chief of staff for logistics. In August 1976 he became deputy chief of staff for logistics, and in August 1977 he became the command’s chief of staff.
From October 1977 to February 1980, General Nutt was director of maintenance and supply, Office of the Deputy Chief of Staff, Logistics and Engineering, at Air Force headquarters. During this Air Staff tour of duty, General Nutt also served as Air Force special assistant for energy to the deputy assistant secretary of Defense for energy, environment and safety. Moving to Ramstein Air Base, Germany, in February 1980, the general served as deputy chief of staff for logistics at Headquarters U.S. Air Forces in Europe. He assumed his present command in June 1982.
General Nutt is a command pilot. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with two oak leaf clusters, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Bronze Star Medal with “V” device, Meritorious Service Medal, Air Medal with 12 oak leaf clusters and Air Force Commendation Medal.
He was promoted to major general Feb. 4, 1980, with date of rank July 1, 1976 and retired in 1985.
(source: https://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/106095/major-general-waymond-c-nutt/)

Units Assigned

  • 6/1951 Commissioned a second lieutenant USAF
  • 9/1952 Pilot training
  • 1952 4th Tactical Fighter Wing, South Korea (F-86 – 63 combat sorties, destroyed one MiG-15.)
  • 11/1953 IP, Nellis Air Force Base, NV (F-86, F-100)
  • 2/1956-10/1957 Exchange officer, U.S. Navy at Kingsville, TX(T-2V)
  • 10/1957-7/1959 IP, Nellis Air Force Base, NV
  • 7/1959-7/1962 48th Tactical Fighter Wing, Weapons liaison officer, Wheelus AB, Libya
  • 8/1962 Officer and commander ,Nellis AFB, NV (F-105).
  • 6/1966 Graduate Armed Forces Staff College
  • 1966-9/1969 Headquarters USAF, Operational Test and Evaluation Division, Directorate of Operations, Washington, DC
  • 9/1969-11/1970 333rd Tactical Fighter Squadron/355th Tactical Fighter Wing, Takhli Royal Thai AFB, Thailand (F-105 – 156 combat missions)
  • 1/1971 4453rd Combat Crew Training Wing, 355th Tactical Fighter Wing, Davis-Monthan AFB, AZ
  • 6/1973 23rd Tactical Fighter Wing, England AFB, LA
  • 11/1973 Commander 23rd Tactical Fighter Wing, England AFB, LA
  • 7/1975-8/1976 Headquarters Tactical Air Command, assistant deputy chief of staff for logistics, Langley AFB, VA
  • 8/1976-8/1977 Headquarters Tactical Air Command, deputy chief of staff for logistics, Langley AFB, VA
  • 8/1977-10/1977 Headquarters Tactical Air Command, chief of staff, Langley AFB, VA
  • 10/1977-2/1980 Headquarters Tactical Air Command, director of maintenance and supply, Office of the Deputy Chief of Staff, Logistics and Engineering, Langley AFB, VA
  • 2/1980-6/1982 Headquarters U.S. Air Forces in Europe, deputy chief of staff for logistics, Ramstein AB, Germany
  • 6/1982-10/1985 San Antonio Air Logistics Center, commander, Kelly Air Force Base, TX
  • 10/1/1985 Retired USAF

Awards & Decorations

Distinguished Service Medal (with Oak Leaf Cluster)
Legion of Merit (with 2 Oak Leaf Clusters)
Distinguished Flying Cross (with Oak Leaf Cluster)
Bronze Star Medal (with “V” Device)
Meritorious Service Medal
Air Medal (with 12 Oak Leaf Clusters)
Air Force Commendation Medal.

Flight Info

F-86
F-100
F-105
Rating: Command Pilot

Military Education

  • 1966 Armed Forces Staff College at Norfolk, VA
  • 1972 Industrial College of the Armed Forces at Fort Lesley J. McNair, Washington, DC

Civilian Education

  • 1946 Briggs High School, TX
  • 1951 BS/AgEd, Texas A&M University
Biography

Biography

Before retiring from the USAF in 1985, Major General Waymond C. Nutt was commander of the San Antonio Air Logistics Center, Air Force Logistics Command, Kelly Air Force Base, Texas. He commanded and directed the activities of military and civilian personnel responsible for system support of 16 U.S. Air Force aircraft ranging in size from 0-2s to C-5s; and the entire Air Force inventory of reciprocating engines, and jet engines for C-5s, C-130s, A-10s, F-5s, F-15s and F-16s. He also oversaw more than 100 other property classes, including special weapons, aerospace fuels, chemicals, ground equipment, life support equipment and precision measuring equipment.
General Nutt was born in 1929, in Bertram, Texas. He graduated from Briggs (Texas) High School in 1946 and from Texas A&M University in 1951 with a bachelor of science degree in agricultural education. He completed Squadron Officer School at Maxwell Air Force Base, Ala., in 1955; Armed Forces Staff College at Norfolk, Va., in 1966; and Industrial College of the Armed Forces at Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C., in 1972.
He was commissioned a second lieutenant in the U.S. Air Force in June 1951. Upon completion of pilot training in September 1952, General Nutt was assigned to the 4th Tactical Fighter Wing in South Korea. While there he flew 63 combat sorties in F-86s and destroyed one MiG-15.
In November 1953 he was assigned to Nellis Air Force Base, Nev., as an instructor pilot for F-86s and F-100s. From February 1956 to October 1957, he was an exchange officer with the U.S. Navy at Kingsville, Texas, flying the T-2V fighter trainer. The general then returned to his instructor pilot duties at Nellis Air Force Base. He served at Wheelus Air Base, Libya, from July 1959 to July 1962, as weapons liaison officer with the 48th Tactical Fighter Wing.
In August 1962 General Nutt returned to Nellis Air Force Base as operations officer and commander of an F-105 squadron. After graduating from the Armed Forces Staff College in June 1966, he was assigned to the Operational Test and Evaluation Division, Directorate of Operations, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. He was extensively involved in the operational testing and development of A-37s for use in Southeast Asia.
From September 1969 to November 1970, General Nutt saw combat with the 333rd Tactical Fighter Squadron, Takhli Royal Thai Air Force Base, Thailand, serving as squadron commander and later as deputy commander for operations with the 355th Tactical Fighter Wing. While at Takhli he flew 156 combat missions in F-105s.
In January 1971 General Nutt was assigned to the 4453rd Combat Crew Training Wing, later designated the 355th Tactical Fighter Wing, Davis-Monthan Air Force Base, Ariz., as deputy commander for operations and later as vice commander. He was assigned in June 1973 as vice commander of the 23rd Tactical Fighter Wing, England Air Force Base, La., and took command of the wing in November 1973.
General Nutt was assigned to Headquarters Tactical Air Command, Langley Air Force Base, Va., in July 1975 as assistant deputy chief of staff for logistics. In August 1976 he became deputy chief of staff for logistics, and in August 1977 he became the command’s chief of staff.
From October 1977 to February 1980, General Nutt was director of maintenance and supply, Office of the Deputy Chief of Staff, Logistics and Engineering, at Air Force headquarters. During this Air Staff tour of duty, General Nutt also served as Air Force special assistant for energy to the deputy assistant secretary of Defense for energy, environment and safety. Moving to Ramstein Air Base, Germany, in February 1980, the general served as deputy chief of staff for logistics at Headquarters U.S. Air Forces in Europe. He assumed his present command in June 1982.
General Nutt is a command pilot. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with two oak leaf clusters, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Bronze Star Medal with “V” device, Meritorious Service Medal, Air Medal with 12 oak leaf clusters and Air Force Commendation Medal.
He was promoted to major general Feb. 4, 1980, with date of rank July 1, 1976 and retired in 1985.
(source: https://www.af.mil/About-Us/Biographies/Display/Article/106095/major-general-waymond-c-nutt/)

Units - Education - Awards - Flight Info

Units Assigned

  • 6/1951 Commissioned a second lieutenant USAF
  • 9/1952 Pilot training
  • 1952 4th Tactical Fighter Wing, South Korea (F-86 – 63 combat sorties, destroyed one MiG-15.)
  • 11/1953 IP, Nellis Air Force Base, NV (F-86, F-100)
  • 2/1956-10/1957 Exchange officer, U.S. Navy at Kingsville, TX(T-2V)
  • 10/1957-7/1959 IP, Nellis Air Force Base, NV
  • 7/1959-7/1962 48th Tactical Fighter Wing, Weapons liaison officer, Wheelus AB, Libya
  • 8/1962 Officer and commander ,Nellis AFB, NV (F-105).
  • 6/1966 Graduate Armed Forces Staff College
  • 1966-9/1969 Headquarters USAF, Operational Test and Evaluation Division, Directorate of Operations, Washington, DC
  • 9/1969-11/1970 333rd Tactical Fighter Squadron/355th Tactical Fighter Wing, Takhli Royal Thai AFB, Thailand (F-105 – 156 combat missions)
  • 1/1971 4453rd Combat Crew Training Wing, 355th Tactical Fighter Wing, Davis-Monthan AFB, AZ
  • 6/1973 23rd Tactical Fighter Wing, England AFB, LA
  • 11/1973 Commander 23rd Tactical Fighter Wing, England AFB, LA
  • 7/1975-8/1976 Headquarters Tactical Air Command, assistant deputy chief of staff for logistics, Langley AFB, VA
  • 8/1976-8/1977 Headquarters Tactical Air Command, deputy chief of staff for logistics, Langley AFB, VA
  • 8/1977-10/1977 Headquarters Tactical Air Command, chief of staff, Langley AFB, VA
  • 10/1977-2/1980 Headquarters Tactical Air Command, director of maintenance and supply, Office of the Deputy Chief of Staff, Logistics and Engineering, Langley AFB, VA
  • 2/1980-6/1982 Headquarters U.S. Air Forces in Europe, deputy chief of staff for logistics, Ramstein AB, Germany
  • 6/1982-10/1985 San Antonio Air Logistics Center, commander, Kelly Air Force Base, TX
  • 10/1/1985 Retired USAF

Awards & Decorations

Distinguished Service Medal (with Oak Leaf Cluster)
Legion of Merit (with 2 Oak Leaf Clusters)
Distinguished Flying Cross (with Oak Leaf Cluster)
Bronze Star Medal (with “V” Device)
Meritorious Service Medal
Air Medal (with 12 Oak Leaf Clusters)
Air Force Commendation Medal.

Flight Info

F-86
F-100
F-105
Rating: Command Pilot

Military Education

  • 1966 Armed Forces Staff College at Norfolk, VA
  • 1972 Industrial College of the Armed Forces at Fort Lesley J. McNair, Washington, DC

Civilian Education

  • 1946 Briggs High School, TX
  • 1951 BS/AgEd, Texas A&M University
Photos
Scroll to Top