Roger E. Carleton


Preferred Name: Roger

Nickname/Call Sign: Rog

Date of Birth: May 10, 1943

Highest Military Grade Held: Brigadier General, O7

Hometown:

Brigadier General Roger E. Carleton is commandant of the Armed Forces Staff College, Norfolk, Va. He is directly responsible to the president of the National Defense University for fulfillment of the college mission — to prepare selected officers for joint and combined staff duty and in so doing to execute the Program for Joint Education of the Chairman of the Joint Chiefs of Staff.

The general entered the Air Force in 1967 as a distinguished graduate of the U.S. Air Force Academy. He has commanded a tactical fighter squadron and three fighter wings. He is a command pilot with more than 3,600 flying hours in fighter aircraft. He flew two tours in Southeast Asia, first in F-100 aircraft and later in F-111s.

Hometown: None; I was the son of an Air Force officer and moved quite often.

I took over Provide Comfort in : June 1994 following the friendly fire shoot down in April 1994 of two US Army UH UH-60 helicopters by two F F-15s. I was the last Wing Commander at Bitburg AB; 36 36th th FW. The wing inactivated in June 1994 but the housing area and DODDS school remained open unde under the 23 r 23rd rd FW; Spangdahlem AB, GE. I retired effective 31 August 1996.

Units Assigned

  • 6/7/1967 Commissioned 2nd Lt, USAF
  • 6/1967-2/1968 Purdue University graduate school; MS Astronautics
  • 2/1968-2/1969 UPT, 3576th Student Squadron, Vance AFB; Enid, OK (T-41, T-37, T-38)
  • 4/1969-9/1969 4515th Combat Crew Training Squadron/4510th Combat Crew Training Wing, F-100 training, Luke AFB, AZ (F-100)
  • 11/1969-10/1970 615th Tactical Fighter Squadron/35th Tactical Fighter Wing, Phan Rang AB, Vietnam (F-100)
  • 10/1970-8/1971 416th Tactical Fighter Squadron/ 4410th Combat Crew Training Wing, England, AFB, LA (F-100)
  • 8/1971-11/1971 474th Tactical Fighter Wing, 429th Tactical Fighter Squadron/474th Tactical Fighter Wing, F-111 upgrade, Nellis AFB, NV (F-111A)
  • 11/1971-10/1973 429th Tactical Fighter Squadron/474th Tactical Fighter Wing, “Linebacker II”, Takhli RTAB, Thailand, (F-111A)
  • 10/1973-9/1974 ASTRA Assignment, HQs USAF Legislative Liaison, Pentagon, Washington, DC
  • 9/1974-3/1976  A-10 Joint Test Force; AFOTE/AFOTEC/IOT&E Test Team, Edwards AFB, CA (A-10)
  • 3/1976-6/1978 AFOTEC FOT&E, 333rd Tactical Fighter Squadron/355th Tatical Fighter Wing,
  • Asst Ops Officer & Instructor Pilot; first A-10 RTU squadron, Davis-Monthan AFB, AZ (A-10)
  • 6/1978-6/1979 Student U.S. Army Command and Gen General Staff College, Ft. Leavenworth, KS
  • 6/1979-6/1982 The Pentagon; 1 year HQs USAF/XOXXE Europe NATO Division; w years Joint Staff/J J-3 Joint Operations Division
  • 7/1982-6/1984 76th Tactical Fighter Squadron/23rd Tactical Fighter Wing, Commander, England AFB, LA (A-10)
  • 7/1984-5/1986 81st Tactical Fighter Wing, Assistant Deputy Commander Operations, RAF Bentwaters Bentwaters-Woodbridge, England (A-10)
  • 6/1986-11/1987 USAFE Chair at Air War College, Maxwell AFB, AL
  • 11/1987-6/1989 Executive Officer to CINCUSAFE (General W.L. Kirk), Ramstein AB, Germany
  • 7/1987-6/1990 86th Tactical Fighter Wing, Vice Commander/Commander, Ramstein AB, GE (F-16C)
  • 6/1990-6/1991 81st Tactical Fighter Wing, Commander, RAF Bentwaters Bentwaters-Woodbridge, England  (A-10)
  • 7/1991-10/1992 SHAPE HQs; Special Asst to the Chief of Staff (SPACOS), Mons, Belgium
  • 10/1992-6/1994 36th Fighter Wing, Commander, Bitburg AB, Germany (F-15C)
  • 6/1994-2/1995 US Commander CJTF Provide Comfort, Incirlik AB, Turkey (F-15)
  • 4/1995-7/1996 Commandant Armed Forces Staff College, Norfolk Naval Base, VA

Awards & Decorations

 Defense Superior Service Medal (with Oak Leaf Cluster)
 Legion of Merit
 Distinguished Flying Cross (with 4 Oak Leaf Clusters)
 Defense Meritorious Service Medal
Meritorious Service Medal (with 3 Oak Leaf Clusters)
 Air Medal (with 20 Oak Leaf Clusters)
 Air Force Commendation Medal (with 2 Oak Leaf Clusters)
 1977 Jabara Award Winner from the U.S. Air Force Academy

Flight Info

F-100
F-111
A-10
F-15
F-16

Flight hours: More than 3,600
Rating: Command pilot, parachutist

Military Education

  • 1963-1967 United States Air Force Academy
  • Squadron Officer School
  • Army Command and General Staff College
  • Air War College

Civilian Education

  • 1961-1963 Texas A&M College
  • 1967-1968 Purdue University
Biography

Brigadier General Roger E. Carleton is commandant of the Armed Forces Staff College, Norfolk, Va. He is directly responsible to the president of the National Defense University for fulfillment of the college mission — to prepare selected officers for joint and combined staff duty and in so doing to execute the Program for Joint Education of the Chairman of the Joint Chiefs of Staff.

The general entered the Air Force in 1967 as a distinguished graduate of the U.S. Air Force Academy. He has commanded a tactical fighter squadron and three fighter wings. He is a command pilot with more than 3,600 flying hours in fighter aircraft. He flew two tours in Southeast Asia, first in F-100 aircraft and later in F-111s.

Hometown: None; I was the son of an Air Force officer and moved quite often.

I took over Provide Comfort in : June 1994 following the friendly fire shoot down in April 1994 of two US Army UH UH-60 helicopters by two F F-15s. I was the last Wing Commander at Bitburg AB; 36 36th th FW. The wing inactivated in June 1994 but the housing area and DODDS school remained open unde under the 23 r 23rd rd FW; Spangdahlem AB, GE. I retired effective 31 August 1996.

Units - Education - Awards - Flight Info

Units Assigned

  • 6/7/1967 Commissioned 2nd Lt, USAF
  • 6/1967-2/1968 Purdue University graduate school; MS Astronautics
  • 2/1968-2/1969 UPT, 3576th Student Squadron, Vance AFB; Enid, OK (T-41, T-37, T-38)
  • 4/1969-9/1969 4515th Combat Crew Training Squadron/4510th Combat Crew Training Wing, F-100 training, Luke AFB, AZ (F-100)
  • 11/1969-10/1970 615th Tactical Fighter Squadron/35th Tactical Fighter Wing, Phan Rang AB, Vietnam (F-100)
  • 10/1970-8/1971 416th Tactical Fighter Squadron/ 4410th Combat Crew Training Wing, England, AFB, LA (F-100)
  • 8/1971-11/1971 474th Tactical Fighter Wing, 429th Tactical Fighter Squadron/474th Tactical Fighter Wing, F-111 upgrade, Nellis AFB, NV (F-111A)
  • 11/1971-10/1973 429th Tactical Fighter Squadron/474th Tactical Fighter Wing, “Linebacker II”, Takhli RTAB, Thailand, (F-111A)
  • 10/1973-9/1974 ASTRA Assignment, HQs USAF Legislative Liaison, Pentagon, Washington, DC
  • 9/1974-3/1976  A-10 Joint Test Force; AFOTE/AFOTEC/IOT&E Test Team, Edwards AFB, CA (A-10)
  • 3/1976-6/1978 AFOTEC FOT&E, 333rd Tactical Fighter Squadron/355th Tatical Fighter Wing,
  • Asst Ops Officer & Instructor Pilot; first A-10 RTU squadron, Davis-Monthan AFB, AZ (A-10)
  • 6/1978-6/1979 Student U.S. Army Command and Gen General Staff College, Ft. Leavenworth, KS
  • 6/1979-6/1982 The Pentagon; 1 year HQs USAF/XOXXE Europe NATO Division; w years Joint Staff/J J-3 Joint Operations Division
  • 7/1982-6/1984 76th Tactical Fighter Squadron/23rd Tactical Fighter Wing, Commander, England AFB, LA (A-10)
  • 7/1984-5/1986 81st Tactical Fighter Wing, Assistant Deputy Commander Operations, RAF Bentwaters Bentwaters-Woodbridge, England (A-10)
  • 6/1986-11/1987 USAFE Chair at Air War College, Maxwell AFB, AL
  • 11/1987-6/1989 Executive Officer to CINCUSAFE (General W.L. Kirk), Ramstein AB, Germany
  • 7/1987-6/1990 86th Tactical Fighter Wing, Vice Commander/Commander, Ramstein AB, GE (F-16C)
  • 6/1990-6/1991 81st Tactical Fighter Wing, Commander, RAF Bentwaters Bentwaters-Woodbridge, England  (A-10)
  • 7/1991-10/1992 SHAPE HQs; Special Asst to the Chief of Staff (SPACOS), Mons, Belgium
  • 10/1992-6/1994 36th Fighter Wing, Commander, Bitburg AB, Germany (F-15C)
  • 6/1994-2/1995 US Commander CJTF Provide Comfort, Incirlik AB, Turkey (F-15)
  • 4/1995-7/1996 Commandant Armed Forces Staff College, Norfolk Naval Base, VA

Awards & Decorations

 Defense Superior Service Medal (with Oak Leaf Cluster)
 Legion of Merit
 Distinguished Flying Cross (with 4 Oak Leaf Clusters)
 Defense Meritorious Service Medal
Meritorious Service Medal (with 3 Oak Leaf Clusters)
 Air Medal (with 20 Oak Leaf Clusters)
 Air Force Commendation Medal (with 2 Oak Leaf Clusters)
 1977 Jabara Award Winner from the U.S. Air Force Academy

Flight Info

F-100
F-111
A-10
F-15
F-16

Flight hours: More than 3,600
Rating: Command pilot, parachutist

Military Education

  • 1963-1967 United States Air Force Academy
  • Squadron Officer School
  • Army Command and General Staff College
  • Air War College

Civilian Education

  • 1961-1963 Texas A&M College
  • 1967-1968 Purdue University
Photos